Uluslararası turizm gelişlerinin, bazı Batı pazarları dışında bu yıl durgunlaşarak 2.4 trilyon dolara varan zarara yol açacağı ortaya koyuldu.

Bir BM çalışmasına göre, Uluslararası turizm gelişlerinin, bazı Batı pazarları dışında bu yıl durgunlaşarak 2.4 trilyon dolara varan zarara yol açacağı,  sektörün 2023 yılına kadar tam olarak toparlanmasının beklenmediğini ortaya koydu.

Çalışmada, COVID-19 aşısının ve sertifikalarının, birçok ülkenin, özellikle de ekonomileri dış turizme bağlı olan ülkelerin seyahat güvenini geri kazanmasının anahtarı olarak görüldüğü belirtildi.

UNCTAD ve BM'nin Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından hazırlanan rapora göre, 2020'de uluslararası gelişler 2019'daki pandemi öncesi seviyelerden %73 düşerek turizm ve ilgili sektörlerde tahmini 2,4 trilyon dolarlık kayıplara neden oldu.

Çocuk Dostu Turizm Danışma Kurulu desteği ile hazırlanan ve 10 maddeden oluşan  Çocuk Dostu Turizm Rehber İlkeleri ile  turizm sektöründe çocuk haklarına bütüncül, sistematik ve kapsayıcı bir yaklaşım sağlanması hedeflenmektedir.