Skal International Antalya ve POYD iş birliğinde Antalya’da Çocuk Dostu Turizm Eğitici Eğitimi Gerçekleşti !

Çocuk Dostu Turizm Eğitici Eğitimi Antalya, IC Santai Family Resort Oteli’nde, 25 Ekim 2018 tarihinde Skal International Antalya ve POYD iş birliğinde gerçekleşti.

Çocuk Dostu Turizm Eğitici Eğitimi Antalya, IC Santai Family Resort Oteli’nde, 25 Ekim 2018 tarihinde Skal International Antalya ve POYD iş birliğinde gerçekleşti. Eğitime farklı otellerden ve konsolosluklardan toplam 58 kişi katıldı. Katılımcılar arasında çocuk kulübü şefleri, kalite müdürleri, fahri konsolosluk ve seyahat
acentesi sahipleri vardı.   

Toplantının açılış konuşmasını Skal International Antalya Başkanı Cüneyt Kuru yaptı. “Böyle güzel bir projeyi Avrupa Delegasyonunun desteklemesi çok iyi, böyle bir eğitim oldukça önemli çünkü bu konuda epey sorun yaşanıyor. Hepimiz bu tür sorunlar yaşadık. Fakat bu tür sorunlar yaşandığında geçmişte, orada kalıyor. Önemli olan bu sorunla mücadele etmek ve bu konudaki duyarlılığın devamlılığını sağlamak. Şiddet uygulayan, küfreden, kazan dairesinde 17-18 yaşında çocuk çalıştıran departman müdürleri var. Bu küçük fidan stajyerler ilk kötü tecrübelerinde meslekten soğuyor. Daha işin başında sektör değiştiriyorlar. Bu şekilde sektör eğitimli çalışan fırsatını da kaçırıyor".

Betül Ulukol, çocuk hakları modülü kapsamında yavaş yavaş çocukların kendi haklarını savunmaya başladıklarını belirtti. Ulukol, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve sözleşmeye ait şemsiye hakları açıkladı. Çocuk hakları deyince aklımıza en temel felsefe olan çocuklara saygı duyma ve onları birey olarak kabul etmenin gelmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca çocuklar geleceğimizdir ifadesinin sorgulanması gerektiğini
belirtti.

Ayşegül Esin, turizmde çocukların da istekleri ve hakları olduğunu ifade etti. “Sağlık sosyal yönden de
iyilik halidir. Otellerin çocuğun yüksek yararını gözeten politikalar benimsenmesi gerekir”. Eğitimde turizmde sağlık etkisi kapsamında turizmde çocukların karşılaştıkları sağık sorunları konuşuldu. “Standartlar bir sürü
var, fakat bizim için önemli olan, olmadan önleme”. Acil Durumlarda Genel yaklaşımlar canlandırma ve grup çalışmaları yoluyla katılımcılara aktarıldı.

Betül Ulukol, turizmde çocuğa karşı şiddet modülü kapsamında şiddetin çocuk üzerindeki nörobiyolojik etkilerini anlattı. Çocuk için tolere edilmesi güç stresin çocuğun kendisini koruyamadığı durumlar olduğunu ve beynin stresi tolere edemediğinde, sinir hücrelerinin gelişiminin bozulduğunu açıkladı. Ulukol şiddet etkilerinden sonra, şiddet türleri ve istismarın çeşitlerini ele aldı ve bu tür durumlarda neler yapılması gerektiğini anlattı. İstismarcı türleri ile hangi çocukların risk altında olduğuna dair sunum yaptı.

Ebru Ergin Çocuklarla İletişim adlı modül kapsamında şiddete uğramış çocuğa doğru ve
yanlış yaklaşımlarla ilgili beyin egzersizleri yaptırdı.

Sertifika töreninin ardından eğitim son buldu.

Eğitim sürecinde Anadolu Ajansı ve TRT kanalından spikerler ICC çalışanları ile eğitimler ve proje üzerine röportaj yürüttüler. Bu röportajlar ve çekimler sonucu, Milliyet, Habertürk gibi ulusal ve yerel gazetelerde proje ve eğitimlere yönelik haberler çıktı:

https://www.haberler.com/antalya-da-cocuk-dostu-turizm-egitimi-11371016-haberi/

https://www.haberturk.com/antalya-haberleri/64232458-cocuk-dostu-turizm-konulu-egitim-toplantisi

http://www.memleket.com.tr/antalyada-cocuk-dostu-turizm-egitimi-1539083h.htm

http://www.milliyet.com.tr/cocuk-dostu-turizm-konulu-egitim-toplantisi-antalya-yerelhaber-3115958/

https://www.turizmajansi.com/haber/turizmcilere-cocuk-dostu-turizm-egitimi-h28019

Geri