Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GATOD) işbirliğinde ve Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Skal International desteğinde 27 Eylül 2018 tarihinde, Grand Hotel Gaziantep’te, otel ve çocuklarla çalışan belediye çalışanlarının katılımıyla Çocuk Dostu Turizm Eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitimin açılışında SKAL International Başkan Yardımcısı Erkan Özsavaş eğitimin çok önemli olduğuna değinerek, bu konuda öncülük yaptığı için Uluslararası Çocuk Merkezi’ne teşekkür etti.

Eğitimin açılışında SKAL International Başkan Yardımcısı Erkan Özsavaş eğitimin çok önemli olduğuna
değinerek, bu konuda öncülük yaptığı için Uluslararası Çocuk Merkezi’ne teşekkür etti.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, eğitim tarihi olan 27 Eylül’ün Dünya Turizm Günü olduğuna dikkat çekerek, çocukların şiddet ve sömürüden korunmasının önemli olduğunu ve bunun hepimizin görevleri arasında yer aldığını ifade etti. “Turizmin insanları memnun ve mutlu etme sanatıdır” diyen Öztürk turizmde çocukların tercihlerinin ön planda olduğunun altını çizdi. Öztürk, çocuğa karşı şiddet alanında sektör temsilcilerinin bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu vurgulayarak bir turizm işletmesinin çocuklar için gerekli imkanları sağlamasının iyi sonuçlar doğuracağını belirtti.

Eğitim, Uluslararası Çocuk Merkezi Çocuk Hakları Program Koordinatörü Işıl Erdemli’nin, Çocuk Dostu Turizm Projesi’ni tanıtması ile başladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi’nin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Betül Ulukol, Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından gerçekleştirilen Çocuk Dostu Turizm Eğitimi’nde otel çalışanlarına turizmde çocuk haklarını ve turizmde çocuğa karşı şiddet ve sömürünün önlenmesi için neler yapılması gerektiğini örnek vakalar üzerinden anlattı.

Eğitimde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Doktor Seda Topçu, “Turizm Sektöründe Çocuk Sağlığı ve Güvenliği” ile “Acil Durumlarda Çocuklar için Genel Yaklaşımlar” oturumlarını yürüttü. Uluslararası Çocuk Merkezi Çocuk Hakları Birimi’nde İletişim ve Savunuculuk Sorumlusu olarak çalışan Uzman Psikolog Ebru Ergin ise çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gereken noktaları vurguladı.

Eğitim, katılımcılar tarafından olumlu değerlendirmelerin alınması ve sertifika töreni ile son buldu.

Geri