“İNSAN/ÇOCUK TİCARETİYLE MÜCADELE KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ"

İnsan/Çocuk Ticaretiyle Mücadele Konferansı 26 Nisan 2019 tarihinde Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşti

İnsan /Çocuk ticareti ile mücadelede üniversite öğrencileri arasında farkındalık yaratmayı amaçlayan;
Uluslararası Çocuk Merkezi Derneği ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ortaklığında Bilkent Üniversitesi ev sahipliğinde “İnsan/Çocuk Ticaretiyle Mücadele Konferansı” Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin katılımı ile 26 Nisan 2019, Cuma günü gerçekleşti.

Uluslararası Çocuk Merkezi Genel Müdürü Sayın Münevver Bertan yaptığı açılış konuşmasında insan ve çocuk ticaretinin çok ağır bir suç ve bir insan hakları ihlali olduğunu, çocuk ve yetişkin mağdurların insanlık onurunu, insan olmanın getirdiği en temel değerleri yok sayan, modern çağda kölelik olduğunu ifade etti.  Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Saime Özçürümez yaptığı konuşmada insan ticareti suçunun hareketliliğin bir parçası olarak geliştiğini ve Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde gerçekleştiğini ifade etti. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, yaptığI konuşmada, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün amaçlarından bir tanesinin insaN ticareti konusunda farkındalık yaratmak ve farklı ülkelerden Türkiye’ye gelerek insan ticareti mağduru olan kişilerin korunmalarına destek olmak olduğunu ifade etti.

Konferansın “İnsan/Çocuk Ticaretiyle Mücadelede Farkındalık, İş Birliği ve Koordinasyon” isimli panel bölümünde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanlığı Göç Uzmanı Sayın Birgül Yalınsu istatistiklerle birlikte insan Ticaretinin kapsamına değindi. Yalınsu, çocuk ticareti kapsamında çocukların zorla evlendirme ve zorla çalıştırılmalarını uluslararası vakalar üzerinden ele aldı. Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı Yargıtay Baş Savcısı Sayın Rıfat Sagut, insan ticaretinde uluslararası ve ulusal mevzuat ile çocuk ticareti konusunda örnek yargıtay kararlarına değindi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri  Bilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Betül Ulukol konuşmasında, çocuk ticaretinin seyahat ve turizm sektörlerinde de ortaya çıkabileceğini belirterek bu konudaki göstergeler ile şüpheli ve acil durumlarda yapılması gerekenleri vurguladı. Panelin son konuşmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Birim Yöneticisi Hakan Keçe gerçekleştirdi. Sayın Keçe, Türkiye’de Çocuk Koruma Sistemini ve çocuk ticareti mağdurlarının bu sistem içinde nasıl korunduğunu aktardı.

Konferans hakkında çıkan haberler için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz:

https://www.memurlar.net/haber/826058/cocuklarin-dilendirilmesi-insan-ticareti-sucudur.html

http://www.gunes.com/amp/yasam/cocuklarin-dilendirilmesi-insan-ticareti-sucudur-976719

https://www.aksam.com.tr/amp/guncel/cocuklarin-dilendirilmesi-insan-ticareti-sucudur/haber-

964663

https://m.haberler.com/amp/cocuklarin-dilendirilmesi-insan-ticareti-sucudur-11989926-haberi/

https://haberlutfen.com/cocuklarin-dilendirilmesi-insan-ticareti-sucudur/

Geri